1. místo za návrh loga rozária Olomouc

Gratulujeme naší studentce, Lucii Pavelkové, k 1. místu za návrh loga pro rozárium Olomouc!

 

Olomoucké rozárium letos slaví 50. výročí svého založení a při této příležitosti Výstaviště Flora Olomouc oslovilo žáky středních škol v Olomouckém kraji, aby navrhli nové logo rozária. Každá škola vybrala desítku nejzdařilejších návrhů, včetně ukázek použití. Loga byla prezentována na výstavě Vyznání růžím, která se konala v červnu 2022. Děkujeme všem našim žákům, kteří soutěžní logo navrhovali.  A jak se vyjádřila porota? „Rozhodování nebylo vůbec jednoduché, protože všechny návrhy byly nápadité a profesionálně provedené.“

Dvojnásobný úspěch ve výtvarné soutěži „Nakresli tři krále“

Výtvarná soutěž „Nakresli tři krále“ má už v Olomouci tradici. Dříve se do soutěže zapojovali jen koledníci, ale v posledních letech tři krále kreslí děti v mateřských školách, žáci základních i speciálních škol a velký zájem je nyní i mezi studenty středních škol. Po loňské radosti z úspěchu máme letos radost dvojnásobnou, protože v Kategorii IV. (střední školy) uspěly dvě naše studentky Šárka Zámorská a Ema Pavlíková Gratulujeme!

 

Do letošního kola, které vyhlásila Charita Olomouc ve spolupráci s časopisem Rodinný život, se zapojilo více než 30 škol, celkem přes tisíc soutěžících! Práce našich žáků prvního ročníku byly letos opravdu mimořádné. Často byl biblický příběh v komiksu popsán s vtipem nebo moderní nadsázkou. A to byl právě ten rozhodující element, který dopomohl k vítězství. Děkujeme všem žákům, kteří se do soutěže zapojili, kteří kreativně podpořili myšlenku pomoci druhým.

2. místo za vytvoření loga

Náš žák Ondřej Stodola z 2. B prošel užším výběrem a dostal se tak do finále, kde se umístil na krásném 2. místě. Inovační centrum Olomouckého kraje změnilo název a vyhlásilo soutěž o vytvoření nového loga. Soutěž byla zaměřena na vytvoření návrhu nového loga pro Inovační centrum Olomouckého kraje. Jejich účelem je inovacemi měnit svět k lepšímu a přispívat ke kvalitě života. Razí cestu novým myšlenkám a inovativním technologiím v praxi. Podporují výzkum a vývoj v rámci Olomouckého kraje a jejich uplatnění v praxi. Společně s partnery pomáhají vytvářet moudřejší prostředí vstřícné lidské kreativitě a zápalu pro podnikání.

1. místo za design plechovek

V prosinci vyhrála naše grafička Adéla Mokrá z 2.B soutěž za nejlepší návrh designu plechovek na netradiční adventní kalendář vyhlášenou společností Colognia press, a. s.

 

Jednalo se o 24 grafických návrhů obalů plechovek na pivo vypracovaných v programu Adobe Illustrator. Autorka dodržela všechny požadavky zadavatele a osobně si převzala výhru – gratulujeme! Společnost Colognia press z Kolína se zabývá potiskem obalů, konkrétně samolepicích etiket, flexibilních obalů, shrink sleeve obalů a potiskem laminátů. Jejími klienty jsou například firmy Manufaktura s. r. o., Karlovarská Korunní, Vitana a. s. nebo Kofola a. s.

Dva grafické úspěchy v soutěži o výroční logo UVUO

V pondělí 16. prosince převzali naši grafici Denisa Dobešová (1. místo) a Vítězslav Skopal (2. místo) ze třídy 2.B výhru za logo ke 30. výročí založení Unie výtvarných umělců Olomoucka (UVUO).

 

Slavnostní vyhlášení proběhlo v prostorách Galerie města Olomouce a vítězné výroční logo Denisy Dobešové se již objevilo na připravovaném katalogu galerie. Po celý rok uvidíme její logo vytištěno na katalozích, pozvánkách, sbornících, plakátech a dalších materiálech galerie. Našim grafikům gratulujeme!

ÚSPĚCH ŠKOLY V SOUTĚŽI STŘEDNÍ ROKU 2018/2019

V letošním hodnocení soutěže Střední roku jsme se umístili na 5. místě v kategorii Olomoucký kraj!

V hodnocení projektu Střední Roku 2018/2019 patří naše škola z pohledu studentů a absolventů k TOP středním školám v České republice. Kompletní výsledky letošního ročníku: www.stredniroku.cz/zebricky

mezinárodní futsalový turnaj polygrafických škol 2019

Ve dnech 17.-19.1.2019 se žáci naší školy zúčastnili mezinárodního futsalového turnaje polygrafických škol.

Ve velmi silné konkurenci šesti škol jsme obhájili velmi pěkné 4.místo. Po celou dobu turnaje, který probíhal v přátelské atmosféře,  se o nás výborně staral kolektiv učitelů z místní střední školy, kde jsme nejen sportovali, ale i byli ubytovaní a navštěvovali místní jídelnu (s vynikající stravou). V pátek večer byla pro všechny účastníky turnaje zorganizovaná prohlídka Bratislavy i s průvodkyní, která se nám moc líbila a pomohla nám alespoň z části poznat krásu a historii města. Celkově hodnotíme turnaj jako velice zdařilý a pokud to bude možné, v příštím roce dosáhneme na stupně vítězů. Kolektiv hráčů.

Úspěch našich žáků na Print Star 2019

Ve dnech 20. – 22.6.2019 se reprezentanti naší školy Zděňka Pikartová a Sabina Králová zúčastnili Mezinárodní soutěže mladých tiskařů v Bratislavě Print Star 2019. Soutěžily týmy z Čech, Slovenka a Srbska. V silné konkurenci obsadili skvělé druhé místo, těsně za domácím týmem. Blahopřejeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Soutěž dovednosti mladých grafiků 2019

Ve dnech 9. až 12. dubna 2019 žáci Richard Mařa a Roman Nevrlý reprezentovali naši školu na 14. ročníku mezinárodní Soutěže dovednosti mladých grafiků ve Zlíně. Soutěž pořádala Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy ve Zlíně, pod záštitou MŠMT a člena Rady Zlínského kraje pro školství Mgr. Petra Gazdíka.

V rámci soutěže žáci spolu s pedagogickým doprovodem navštívili firmu Rudolf Jelínek v nedalekých Vizovicích. Exkurze byla pro žáky přípravou na tři ze čtyř soutěžních úkolů. První úkol – návrh butonu (placky) vyhlásilo MŠMT na téma 30. výročí od Sametové revoluce. Druhý až čtvrtý úkol spočíval v grafickém návrhu rollapu, prospektu a souboru tří fotografií zaměřených právě na firmu Rudolf Jelínek. Soutěžící i jejich doprovod navštívili filmové ateliéry a jejich expozice Filmový uzel Zlín.

Naši žáci získali 3. místo v prvním soutěžním úkolu – tvorbě butonu. Blahopřejeme!

Krajské kolo soutěže Evropa ve škole 2019

Ve středu 17. dubna se v prostorách Domu dětí a mládeže v Olomouci konalo slavnostní předávání cen úspěšným soutěžícím krajského kola Literární a výtvarné soutěže Evropa ve škole, mezi kterými už tradičně nechyběli ani žáci naší školy. Mezi pracemi, které jsme letos do soutěže vybrali, byly oceněny dvě - kresba Kateřiny Ježíkové ze třídy 2. C a typografická kresba Denisy Langerové ze třídy 2. A. Obě děvčata byla za své práce odměněna diplomy a poukazy na nákup knih.

Obrázek Denisy Langerové nyní poputuje do Plzně, kde se utká spolu s pracemi ostatních účastníků celostátního kola v souboji o vítězství. Držíme palce!

Další úspěch v soutěži Doteky papíru

Po dvou letech se radujeme z dalšího ocenění v soutěži vyhlášené firmou Antalis. Ve středu 27. února v Praze převzala naše grafička Adéla Lavrenčíková Cenu marketingu za kalendář s dřevem. Slavnostní vyhlášení vítězů kreativní soutěže Doteky papíru 2018 proběhlo v galerii centra speciálních grafických papírů Le Papier společnosti Antalis. Tématem soutěže vyhlášené pro odborné a výtvarné školy byl tentokrát Kalendář. Vybíralo se ze 150 zaslaných prací, odborná porota proto ocenila hned 10 prací v kategoriích základní školy, střední školy a vysoké školy a udělila také dvě speciální Ceny marketingu.

Soutěžní akce byla určena všem odborným a uměleckým školám. Každá z přihlášených škol obdržela kolekci speciálních grafických papírů, ze kterých studenti vytvářeli práce na zadané téma Kalendář. Tradičně se soutěž setkala s velkým zájmem, svými pracemi přispěli studenti z 21 škol, což bylo o pět škol více než v loňském roce.

„Poděkování vyslovujeme všem našim žákům, kteří se soutěže zúčastnili. Z Olomouce jsme zaslali velké množství kvalitních a hlavně kreativních kalendářů – příjemným překvapením bylo, že všechny naše zaslané kalendáře byly vystaveny v galerii.“

Velké díky Adélce, která pečlivě zpracovala a několika výtvarnými technikami zpracovala 12 samostatných listů, které vtipně zavěsila na dřevěnou desku – právě nápad využití dřeva ji přinesl ocenění. Gratulujeme!

3. místo v mezinárodní grafické soutěži

Letos, již po třetí, jsme se umístili v řadách finalistů mezinárodní grafické soutěže organizované v polském Krakově naší partnerskou školou Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza.

 

Účast na této akci je další z již tradičních podniků spolupráce našich škol, která vznikla před třemi lety díky rozvoji partnerských vztahů měst Olomouce a Krakova. Město Olomouc tehdy nemalou měrou přispělo k navázání této spolupráce a dále ji podporuje svým grantovým systémem. Díky těmto prostředkům jsme mohli realizovat cestu na slavnostní vyhlášení této soutěže, které se konalo dne 5. 4. 2019 a převzít si tak osobně ocenění na místě. Naše skupina se skládala ze čtyř finalistů z řad žáků a dvoučlenného pedagogického doprovodu. Účast naší školy proběhla za finančního přispění grantu města Olomouce.

 

Tématem již 8. ročníku grafické soutěže bylo: „Wolność moja – Wolność Twoja“ (moje svoboda – tvoje svoboda), které bylo možno volně ztvárnit dle představ každého z autorů. Celkově bylo zasláno zhruba 190 soutěžních prací ze čtyř zemí (Polska, Česka, Slovenska a Ukrajiny) a do užšího výběru jich postoupilo patnáct. Oceněny byly tři nejlepší práce. Naše škola poslala do soutěže celkem třicet prací žáků prvních, druhých a třetích ročníků. V mezinárodní konkurenci se umístil na 3. místě náš žák Richard Mařa ze třídy 3. A, kterému tímto gratulujeme! Výsledkem soutěže bylo také vydání katalogu s tisky patnáctí nejlepších prací.

 

Během dvoudenní návštěvy Krakova měli pozvaní účastníci předem stanovený program. Ve čtvrtek jsme si prohlédli centrum města včetně hradu Wawel a v pátek byl jako první na programu fotografický workshop se zdejším učitelem. Následovalo slavnostní vyhlášení s tematickým koncertem a prezentací. Následně nás čekalo pohoštění a neuvěřitelná výstava surrealistických maleb Zdzislawa Beksinskeho. Úspěch naší školy v mezinárodní soutěži je pro nás velkou zkušeností i výzvou do dalších let a v rámci rozvíjející se spolupráce mezi krakovskou a olomouckou školou se určitě zapojíme do podobných soutěží i v budoucnu.

OLOMOUCKÉ BIENÁLE 2018

Ve středu 7. listopadu 2018 se v divadelním sále Uměleckého centra Univerzity Palackého Olomouc konala slavnostní vernisáž vítězných prací Olomouckého bienále, soutěžní přehlídky literárního a výtvarného projevu škol a školských zařízení Olomouckého kraje. Této soutěže se naše škola již pravidelně zúčastňuje.

 

V letošním roce jsme zaslali celkem čtyři výtvarné práce žáků druhých a třetích ročníků, z nichž dvě byly vybrány do finále, a to kresba Kateřiny Ježíkové ze třídy 2. C a malba Denisy Langerové ze třídy 2. A.

 

Obě děvčata si odnesla krásná čestná uznání a kromě hudebního zážitku, o který se postarala skupina Dimensionless složená ze studentů olomouckých gymnázií, si mohla všechny soutěžní práce prohlédnout na výstavě v galerii Podkroví, která je součástí Katedry výtvarné výchovy Univerzity Palackého.

CENA ZA NEJINSPIRATIVNĚJŠÍ STŘEDOŠKOLSKÝ ČASOPIS 2018

Bylo 24.5.2018, když jsme byli na naší cestě do Prahy, kde jsme si měli převzít cenu za 3. místo v soutěži o Nejinspirativnější středoškolský časopis. Nervozita nám protékala v žilách, ale spolu s ní i úleva a radost. Úleva proto, že máme všechnu tu “dřinu” za sebou a radost protože nepřišla tato práce nazmar a náš časopis Peer se opravdu někomu líbil natolik, aby byl oceněn.

Při příjezdu do Prahy jsme se přesunuli do předem určené budovy, kde mělo předávání probíhat. Otevřely se nám dveře od místnosti a my se vydali usadit se na naše místa. Pár minut po nás dorazila i komise, která hodnotila časopisy, v čele s předsedou Petrem Masopustem. Bylo nám vysvětleno, podle čeho komise časopisy hodnotila. Prioritou byl především materiál a technologický postup. Posléze všem umístěným komise předala cenu ve formě skleněného poháru a diplom.

Po předávání jsme si dovolili s panem Masopustem udělat rozhovor pro naše další číslo časopisu. Získali jsme zde i spoustu kontaktů na opravdu zajímavé lidi a odjížděli jsme s mnohem lepším pocitem, než se kterým jsme přijížděli.

Konkurence byla veliká, ale to byl jeden z faktorů, co nás poháněl vpřed. Stálo nás to tolik korektur, nevydařených tisků, špatných vazeb, ale i přes to všechno jsme všechna naše čísla časopisu dotáhli až dokonce.

Byla škoda, že se této akce mohli zúčastnit pouze tři lidé a ne celá redakce časopisu, protože časopis nebyl pouze o třech lidech, ale každý z redakce v něm má kus sebe, na který může být hrdý.

A co je to vlastně Peer ?

Peer-program je dobrovolnická aktivita žáků, která se věnuje prevenci sociálně patologických jevů a řešení různých vrstevnických problémům ve škole. Tvoří různé prezentace a realizuje zajímavé akce a přednášky. Z pořádaných akcí jsou to například adaptační dny, sdružovací dny, vánoční akce a mnoho dalších. Mimo naši školu pořádáme i přednášky na základních školách, píšeme časopis, jehož redakci tvoří pouze žáci.

Základem všeho jsme především my, vrstevníci. Markéta Milovová 3.C

© 2023 Střední škola polygrafická, Olomouc | Všechna práva vyhrazena.

Ve dnech 9. až 12. dubna 2019 žáci Richard Mařa a Roman Nevrlý reprezentovali naši školu na 14. ročníku mezinárodní Soutěže dovednosti mladých grafiků ve Zlíně. Soutěž pořádala Střední průmyslová škola polytechnická – Centrum odborné přípravy ve Zlíně, pod záštitou MŠMT a člena Rady Zlínského kraje pro školství Mgr. Petra Gazdíka.

Ve středu 17. dubna se v prostorách Domu dětí a mládeže v Olomouci konalo slavnostní předávání cen úspěšným soutěžícím krajského kola Literární a výtvarné soutěže Evropa ve škole, mezi kterými už tradičně nechyběli ani žáci naší školy. Mezi pracemi, které jsme letos do soutěže vybrali, byly oceněny dvě - kresba Kateřiny Ježíkové ze třídy 2. C a typografická kresba Denisy Langerové ze třídy 2. A. Obě děvčata byla za své práce odměněna diplomy a poukazy na nákup knih.

Po dvou letech se radujeme z dalšího ocenění v soutěži vyhlášené firmou Antalis. Ve středu 27. února v Praze převzala naše grafička Adéla Lavrenčíková Cenu marketingu za kalendář s dřevem. Slavnostní vyhlášení vítězů kreativní soutěže Doteky papíru 2018 proběhlo v galerii centra speciálních grafických papírů Le Papier společnosti Antalis. Tématem soutěže vyhlášené pro odborné a výtvarné školy byl tentokrát Kalendář. Vybíralo se ze 150 zaslaných prací, odborná porota proto ocenila hned 10 prací v kategoriích základní školy, střední školy a vysoké školy a udělila také dvě speciální Ceny marketingu.

Letos, již po třetí, jsme se umístili v řadách finalistů mezinárodní grafické soutěže organizované v polském Krakově naší partnerskou školou Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza.

 

Účast na této akci je další z již tradičních podniků spolupráce našich škol, která vznikla před třemi lety díky rozvoji partnerských vztahů měst Olomouce a Krakova. Město Olomouc tehdy nemalou měrou přispělo k navázání této spolupráce a dále ji podporuje svým grantovým systémem. Díky těmto prostředkům jsme mohli realizovat cestu na slavnostní vyhlášení této soutěže, které se konalo dne 5. 4. 2019 a převzít si tak osobně ocenění na místě. Naše skupina se skládala ze čtyř finalistů z řad žáků a dvoučlenného pedagogického doprovodu. Účast naší školy proběhla za finančního přispění grantu města Olomouce.

 

Tématem již 8. ročníku grafické soutěže bylo: „Wolność moja – Wolność Twoja“ (moje svoboda – tvoje svoboda), které bylo možno volně ztvárnit dle představ každého z autorů. Celkově bylo zasláno zhruba 190 soutěžních prací ze čtyř zemí (Polska, Česka, Slovenska a Ukrajiny) a do užšího výběru jich postoupilo patnáct. Oceněny byly tři nejlepší práce. Naše škola poslala do soutěže celkem třicet prací žáků prvních, druhých a třetích ročníků. V mezinárodní konkurenci se umístil na 3. místě náš žák Richard Mařa ze třídy 3. A, kterému tímto gratulujeme! Výsledkem soutěže bylo také vydání katalogu s tisky patnáctí nejlepších prací.

 

Během dvoudenní návštěvy Krakova měli pozvaní účastníci předem stanovený program. Ve čtvrtek jsme si prohlédli centrum města včetně hradu Wawel a v pátek byl jako první na programu fotografický workshop se zdejším učitelem. Následovalo slavnostní vyhlášení s tematickým koncertem a prezentací. Následně nás čekalo pohoštění a neuvěřitelná výstava surrealistických maleb Zdzislawa Beksinskeho. Úspěch naší školy v mezinárodní soutěži je pro nás velkou zkušeností i výzvou do dalších let a v rámci rozvíjející se spolupráce mezi krakovskou a olomouckou školou se určitě zapojíme do podobných soutěží i v budoucnu.

© 2022 Střední škola polygrafická, Olomouc