Za podpory statutárního města Olomouc se v rámci navazování spolupráce mezi partnerskými městy Olomouc a Krakov uskutečnila ve dnech 8.–13. 10 .2017 zahraniční stáž. Čtyři zástupkyně teoretické a praktické výuky naší školy se vydaly čerpat zkušenosti na šestidenní zahraniční stáž do partnerské školy Zespół Szkół Poligraficzno-Medialnych im. Zenona Klemensiewicza v Krakově.
Tato škola s více než sto letou tradicí poskytuje jako jediná polygrafické vzdělání v kraji, a to celkem v osmi oborech. Škola má 700 žáků.
Po příjezdu do Krakova nás uvítal ředitel školy Andrzej Januszkiewicz spolu s vedením školy. V aule školy jsme polským studentům představily naši školu. Nejvíce polské studenty zaujaly aktivity jako lyžařský či cyklistický výcvik, které tamní škola nepořádá. V následujících dnech jsme se díky vstřícnosti polských kolegů měly možnost zúčastnit výuky teoretických i odborných předmětů a nahlédnout do výuky oborů, které se na naší škole nevyučují. Prohlédly jsme si zázemí školy pro výuku teoretických předmětů a dílny pro odborné vyučování.
Během třech dnů pro nás byly připraveny i velmi přínosné exkurze ve firmách, se kterými polská škola spolupracuje. V moderní tiskárně Skleniarz printery zaměřené především na knižní a časopiseckou produkci jsme byly seznámeny s kompletním procesem zakázky od převzetí dat až po dokončující zpracovaní.
Tiskárna Grupa 3 Druk zabývající se výrobou a tiskem luxusních obalů především pro kosmetický průmysl nám předvedla nepřeberné množství možností potisku, výseku, lakování a zušlechťování obalových materiálů. Ředitel firmy nás poté provedl i částí zabývající se výrobou nejrůznějších plastových karet. Předvedl nám možnosti personalizace karet pomocí magnetických pásek, čárových kódů, stíracích políček či nejrůznější výseky, tvarování a vrtání karet. Na celém pracovišti byl kladen velký důraz na ruční kontrolu každého kusu.
Završením pak byla návštěva tiskárny Multifol, zabývající se zušlechťováním tiskové produkce. Je to jediná firma tohoto druhu v Polsku, která se specializuje na špičkovou povrchovou úpravu tiskovin. Seznámili nás s nejnovějšími trendy v této oblasti. Z těchto exkurzí jsme si odnesly nejen množství nových znalostí, ale také výukový materiál v podobě ukázek tisků.
Mimo to byl pro nás připraven doprovodný kulturní program. Návštěva historického centra Krakova, prohlídka hradu Wawel či židovské části města Kazimierzu. Skvělými průvodci nám byli Jarosław Kruk a Kasia Zielińska, která se nám věnovala po celou dobu stáže. Poslední den jsme se zúčastnily oslav Dne národního vzdělávání, obdoby našeho Dne učitelů.
Po celý týden probíhalo předávání zkušeností, podnětů a nápadů, které povedou k rozvoji a zlepšení úrovně výuky na obou školách. Projednaly jsme možnosti budoucí spolupráce mezi školami. Jak ve formě výměnné stáže žáků na našich školách, tak účast v soutěžích.
Na jaře příštího roku bychom polské kolegy měli přivítat i na naší škole.

Dne 13. října se Střední škola polygrafická převlékla do stylového oblečení, nahodila gentlemanská gesta a noblesní vystupování. Nápad na uspořádání akce vzešel od školního parlamentu, jelikož 13. října je celosvětově uznávaný Suit-up den, což je v překladu den, kdy se všichni obléknou do formálního oblečení. Ve škole se to tedy hemžilo obleky, kravatami, motýlky, některé dámy oprášily šaty či sukně a na všechny hned při vstupu čekala malá drobnost. Focení taktéž proběhlo, můžete se tedy také podívat, jak tento výjimečný den probíhal. Nyní nezbývá než se těšit na další podobné akce!      Roman Nevrlý, 2.A

Ve dnech 4. ̶ 6. 9. proběhly tzv.. Tyto Adaptační dny měly za úkol žáky lépe sblížit a ukázat jim, jak to u nás na škole chodí. Skládaly se ze tří dnů. Jedním z těchto dnů byl i seznamovací program pod vedením PEER programu. Tento program probíhal na hřišti poblíž školy a sestával hlavně ze zábavných seznamovacích a stmelovacích her.

Adapťák?

Já jako účastník jsem si ho nesmírně užil. Na začátku každý z nás řekl, co ho přivádí na tuhle školu, co ho baví, co rád dělá, atd. Žáci z Peeru, kteří si pro nás připravili velice zábavné hry, které jsme si všichni užili, k nám byli velmi vstřícní. Hry, které jsme hráli, byly k nezaplacení a užili jsme si je, ale hlavní u těchto her bylo, abychom se seznámili, což se provozovatelům, neboli žákům vyšších ročníků, nesmírně povedlo. Hráli jsme převážně zábavné hry, u kterých jsme spolupracovali např. přehazování balónků s vodou v prostěradlech nebo skupinové dračí souboje. Jedna z dalších her probíhala tak, že jsme udělali z mouky pyramidu a na nejvyšší bod se položila lentilka, když někomu při odřezávání tato lentilka spadla, tak ji musel sníst bez pomoci rukou. Nevím, jak bych mohl vyšším ročníkům poděkovat, ale tenhle adaptační kurz nás hodně sblížil a hodně jsme se dozvěděli. Jestli vyšší ročníky ještě nic nedostaly, tak jim dejte alespoň lízátko. Martin Grepl

Za Peer program bychom chtěli všem prvákům popřát, aby se jim u nás na škole líbilo. A doufáme, že si Adaptační dny užili stejně jako my.